WordPress – strony WWW budowane od podstaw!
System CMS WordPress jest najczęściej wybierany przez twórców stron internetowych
WordPress to bardzo dobry CMS, a strony WWW budowane na jego silniku stanowią już ponad 30% wszystkich stron internetowych, które istnieją w przestrzeni internetu. To naprawdę bardzo dużo, a codziennie pojawiają się kolejne witryny oparte o ten system zarządzania treścią.
WordPress, to idealnie przygotowany dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z budowaniem stron internetowych. Jest również bardzo dobrze zaprojektowany dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią programować w PHP i MySQL. Dzięki temu mogą tworzyć własne wtyczki i dokonywać zmian w samym jądrze WordPress, ponieważ jest to otwarty system CMS, który jest udostępniany na bezpłatnej i otwartej licencji.
Początkujący użytkownicy z pewnością docenią jego walory, ponieważ nie wymaga pisania kodu, jest przyjazny dla SEO i bardzo łatwy w zarządzaniu, a dzięki możliwości instalacji dodatkowych wtyczek, w tym również darmowych, można rozbudować podstawową wersję WordPress o nowe funkcjonalności oraz szablony, czyli tak zwane motywy, dzięki którym nasza strona będzie wyglądała o wiele lepiej.
Niestety wiele osób na samym początku popełnia wiele błędów. Nie są one jednak wyłącznie domeną niedoświadczonych osób, ale również webdeveloperów doświadczonych w zarządzaniu i budowaniu strony internetowych w WordPress. Dlatego warto poznać 6 podstawowych błędów, które popełnia dosłownie każdy, bez względu na doświadczenie czy umiejętności.
OTO PODSTAWOWE BŁĘDY W WORDPRESS:
1. Niewłaściwa zmiana linków podstron i wpisów lub jej brak
Jest to dość ważny błąd, popełniany przez użytkowników. Linki podstron i wpisów na bloga, które tworzymy powinny być stałe. Wiele osób o tym zapomina i po dodaniu i zaindeksowaniu podstron swojej strony internetowej, zmieniają ich nazwę, a tym samym link do nich. Nie powinieneś w ten sposób robić. Dlaczego? Ponieważ każda zmiana powoduje wystąpienie błędu 404 – czyli nie odnalezienie przez wyszukiwarkę danej strony.
Jeżeli zdecydujesz się na zmianę takiego linku, adres URL Twoich postów i podstron ulegną zmianie. Oznacza to, że wyszukiwarki nie mogą już znaleźć Twoich postów, ponieważ zaindeksowały stare permalinki. Użytkownicy przychodzący na Twoją stronę przez wyszukiwarki skończą na Twojej stronie z komunikatem o błędzie mówiącym, że postu nie można było znaleźć. Będzie się więc wyświetlał niesławny komunikat o błędzie 404. A przecież chcesz uniknąć tych komunikatów za wszelką cenę.
Masz wiele opcji do wyboru, gdy decydujesz się na strukturę permalinków. W większości przypadków jednak, najprostszy to /%postname%/ i on wystarczy na adres URL przyjazny dla SEO.
2. Zapomnienie o aktualizacji
Podczas korzystania z WordPress, wszystkich wtyczek i tematów, może być trudno śledzić wszystkie aktualizacje, których potrzebuje strona internetowa. Szczególnie jeśli wszystko działa sprawnie, trudno jest dostrzec komunikaty tych aktualizacji.
Ale utrzymanie wtyczek, motywów i samego WordPress’a, jest jednym z najważniejszych zadań, o których musisz pamiętać jako właściciel witryny. Aktualizacje nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale często usuwają błędy i problemy związane z bezpieczeństwem. Absolutnie ostatnią rzeczą, jaką chcesz zobaczyć, jest zhakowana strona i dziwne komunikaty pojawiające się na głównej stronie WWW, prawda?
3. Posiadanie zbyt wielu wtyczek
W repozytorium WordPress’a dostępnych jest ponad pięćdziesiąt tysięcy wtyczek, więc masz wiele opcji do wyboru. Co sprawia, że instalowanie wtyczki dla każdej małej rzeczy, o której można pomyśleć, jest bardzo kuszące. Ale to nie jest możliwe bez ponoszenia kosztów.
Nie tylko będziesz musiał aktualizować wszystkie te wtyczki na bieżąco, ale są też inne zagrożenia. Zbyt wiele wtyczek może szybko spowolnić witrynę, co oznacza, że może znacząco przyczynić się do spadku jej atrakcyjności, ze względu na długie oczekiwanie odwiedzających. Tak więc, należy dokładnie ocenić przed zainstalowaniem nowej wtyczki, czy na pewno jest ona nam potrzebna.
Technicznie, pojedyncza wtyczka może zepsuć całą witrynę. Więc nie chodzi tylko o liczbę wtyczek, ale także o ostrożność w kwestii tego, co dodajesz do swojej witryny.
4. Nie tworzenie tzw. child theme podczas wprowadzania zmian
Po zainstalowaniu strony internetowej WordPressa po raz pierwszy, otrzymasz jeden z domyślnych motywów WordPress’a. I być może ten temat nie odpowiada Twoim potrzebom. Więc szukasz nowego motywu.
Znalazłeś nowy motyw, zainstalowałeś go i działa dobrze. Ale po chwili zdajesz sobie sprawę, że chcesz zmienić kilka rzeczy. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zmienić temat, powinieneś stworzyć motyw child theme i wprowadzić zmiany w tym temacie. W ten sposób masz pewność, że kiedy Twój początkowy motyw będzie miał dostępne jakieś aktualizacje, nie stracisz wszystkich swoich modyfikacji.
Możesz nauczyć się, jak samemu tworzyć motyw dla swojego child theme dzięki wtyczkom dostępnym w repozytorium WordPress. Jak w przypadku wielu rzeczy w WordPress, istnieją wtyczki, które robią to za Ciebie.
Przy okazji, jest duża szansa, że chcesz zrobić tylko kilka zmian w CSS i Customizer powinien wystarczyć do tego. Jest to również przyszłościowy sposób na zmianę rzeczy dotyczących Twojego tematu.
5. Usuwanie treści w niewłaściwy sposób i błąd 404
Jeden z najczęstszych błędów, który pojawia się po uruchomieniu witryny. Możesz chcieć usunąć posty lub strony. Mogą one już być dla Ciebie zbędne i uznasz, że nie chcesz ich mieć na stronie. Ich usunięcie ma sens.
Jednakże, ponieważ wyszukiwarki zaindeksowały Twoją stronę, usunięta zawartość na Twojej stronie spowoduje, że pojawi się niesławny błąd 404 strony: strona nie została znaleziona. Więc, upewnij się, żeby usunąć strony na swojej stronie we właściwy sposób. Możesz usuwać co tylko chcesz, ale musisz upewnić się, że po zaindeksowaniu takiej strony, wykonasz odpowiednie przekierowanie do nowego adresu. Wtedy nigdy Twoi odwiedzający nie natkną się na błąd 404.
6. Nieusuwanie zawartości domyślnej
Jest to błąd najczęściej powielany i kontynuowany przez większość osób, które instalują system CMS WordPress. Kiedy po raz pierwszy zainstalujesz WordPressa, system CMS utworzy dla Ciebie post „Przykładowa strona” i „Hello World”. Upewnij się, że usuniesz domyślną przykładową stronę poprzez menu stron i post „Hello World” poprzez menu postów. Upewnij się, że zrobić to od razu, po wejściu do panelu administracyjnego.
Kolejnym tematem, podobnym do tego, o którym wspomniałem powyżej, jest również brak optymalizacji panelu i strony WWW w postaci optymalizacji ustawień. Po usunięciu wszystkich domyślnych danych, warto również usunąć zbędne wtyczki, które są także instalowane wraz z WordPress’em. Zazwyczaj nie są potrzebne, a są zachowywane i zajmują niepotrzebnie miejsce. Dodatkowo warto zapoznać się z ustawieniami samego WordPress’a oraz motywu, którego aktualnie używasz. Dzięki tej wiedzy, będziesz mógł lepiej zrozumieć CMS.
Wspomniane przeze mnie błędy, są najczęstszymi popełnianymi przez twórców stron internetowych i nie tylko. Również przez początkujących developerów.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT WORDPRESS?
Chcesz stworzyć stronę internetową, która będzie zoptymalizowana i przygotowana pod pozycjonowanie? Chcesz mieć stronę internetową, ogarniętą w taki sposób, aby działała szybko, sprawnie i bez zakłóceń? To proste! Zrób to sam albo…
Chcesz wyrazić swoje zdanie na ten temat? Dołącz do dyskusji!