Wybierasz nowy szablon dla strony WordPress?
Oto co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych!
Posiadasz od jakiegoś czasu świetnego bloga lub stronę internetową, która wygląda po prostu dobrze. Chcesz jednak odświeżyć wygląd i w pewnym momencie decydujesz się na nowy szablon WordPress, aby Twoja strona WWW podążała za współczesnymi trendami i nowoczesnym designem. Jeśli tak, to musisz wiedzieć kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim głównym czynnikiem, decydującym o wyborze danego szablonu, jest jego układ i wygląd oraz funkcjonalności i użyteczność dla nowego przeznaczenia szablonu.
Są to podstawowe kryteria, którymi zwykle kierują się deweloperzy, budujący strony internetowe WordPress i dzięki temu bardzo efektywnie i dokładnie mogą doradzić swoim klientom, dlaczego powinien dokonać takiego, a nie innego wyboru oraz jaki szablon WordPress będzie optymalny dla jego strony WWW. To daje duże pole manewru i jeżeli nie znasz się na wyborze szablonu i dla Ciebie ma być po prostu ładny i przyciągać wzrok, zdaj się na doświadczenie dewelopera i jego doświadczenia!
Odradzam kupowanie szablonu WordPress dla strony WWW pod wpływem emocji lub pod wpływem faktu, że właśnie ten Ci się podoba. Jeżeli szukasz odpowiedniego tematu dla swojej strony wiedz, że wygląd to nie wszystko. Oczywiście mógłbyś zamówić dedykowany szablon, stworzony tylko dla Ciebie, ale nie o tym jest ten wpis. Tutaj staram się pomóc Ci w wyborze szablonu, aby w możliwie ekonomiczny sposób, stworzyć własną stronę internetową samodzielnie.
A więc wybierasz szablon. sprawdzasz, czy jest odpowiedni dla Ciebie, funkcjonalny i spełnia oczekiwania wobec funkcjonalności, której poszukujesz. Jeśli dany szablon spełni Twoje oczekiwania według tych standardów, zazwyczaj będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Musisz jednak wiedzieć, czego dokładnie szukasz i jakie funkcjonalności szablonu WordPress Cię interesują. Strony internetowe WordPress to bardzo nowoczesne, wydajne i responsywne strony WWW, które w pełni zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników, jeśli będą zbudowane w przemyślany sposób.
Szablon WordPress dla strony WWW – podstawowe informacje
W repozytorium CMS WordPress istnieją setki, jak nie tysiące, darmowych szablonów, z których możesz wybrać jeden, zainstalować go i używać. Jeśli tworzysz prostą stronę WWW lub bloga, który nie potrzebuje skomplikowanych funkcjonalności, z pewnością płatne rozwiązanie nie będzie Ci w ogóle potrzebne i tak naprawdę nie musisz dalej czytać tego artykułu. Podstawowe informacje i funkcjonalności wystarczą Ci do prowadzenia prostego bloga lub strony internetowej.
Powiem więcej – podstawowa instalacja WordPress posiada kilka standardowych szablonów, które możesz wykorzystać, tworząc bardzo prostą stronę lub bloga prywatnego. Oczywiście polecam przyjrzeć się ich funkcjonalnościom, ponieważ może okazać się, że mimo wszystko, nie będą spełniać Twoich oczekiwań. Jeśli jednak myślisz o swojej stronie WordPress poważnie, musisz wiedzieć, że darmowe szablony posiadają dużo różnorodnych ograniczeń, podobnie jak wtyczki.
Powinieneś zapoznać się z tematem instalacji darmowych szablonów i plugin-ów, ponieważ to, co oferują deweloperzy w repozytorium WordPress’a, to zazwyczaj wersje demo, które mają za zadanie zachęcić Cię do kupienia licencji i wykupieniu wersji Pro lub Premium. Oczywiście nie jest tak, że instalacja darmowego szablonu lub plugin-u wiąże się z czasem z wykupieniem płatnej wersji. Oczywiście, że nie.
Darmowe zasoby otrzymują nowe wersje i normalne aktualizacje, więc możesz ich używać dowolnie, jeśli masz na to ochotę. Nie będę Cię namawiał na wykorzystanie płatnych zasobów, ponieważ każdy wie, czego potrzebuje i otrzymujesz to, za co zapłacisz – lub nie. Dlatego dobrze się zastanów, zanim zaczniesz mieć pretensje, że czegoś nie ma albo szablon lub plugin jest niewystarczający, lub jego funkcjonalności są ograniczone.
Pamiętaj również, że Twój nowy szablon oraz różne wtyczki, które będą go uzupełniały, powinny być przede wszystkim kompatybilne z aktualną wersją WordPress’a, konfigurowalne, zintegrowane i zgodne ze standardami i normami WordPress. Czasami różnie z tym bywa i wiele wtyczek nie jest sprawdzonych pod względem kompatybilności z najnowszą wersją jądra systemu. Oczywiście taka sytuacja nie musi stworzyć żadnego problemu podczas użytkowania nowej strony WWW, ale lepiej być zabezpieczonym, niż później zastanawiać się co się dzieje ze stroną albo mieć pretensje, że coś nie działa poprawnie.
Podobnie z szablonami, które czasami nie są zoptymalizowane. Darmowe wersje szablonów posiadają wspomniane wcześniej ograniczenia. Są to zazwyczaj bardzo istotne opcje i ustawienia, które znacząco wpływają na wygląd i funkcjonalność Twojej nowej strony internetowej. Płatne szablony, oprócz standardowej funkcji zarządzania motywem i dostosowania wyglądu w panelu sterowania, posiadają dodatkowe – własne panele sterowania, dzięki którym możemy w dowolny sposób konfigurować ustawienia motywu oraz wiele dodatkowych funkcji w samej zakładce motywów, służącej do dostosowania wyglądu naszej strony WWW.
Istnieją również takie wtyczki i szablony, które nie są dostępne w repozytorium WordPress, ponieważ nie posiadają wersji demo i występują wyłącznie jako narzędzie, które można zakupić na licencji lub w abonamencie. Są to plugin-y i motywy WordPress, które posiadają nie tylko rozbudowane funkcjonalności, ale również wsparcie techniczne i pomoc twórców, w przypadku jakichkolwiek problemów z instalacją czy użytkowaniem. Ich twórcy zadbali również o rozbudowaną dokumentację na temat swojego produktu, dlatego można powiedzieć, że wraz z płatnym narzędziem otrzymujemy funkcjonalność oraz szereg dodatków, które znacząco wpływają na komfort użytkowania.
Tego typu motywy i plugin-y dostępne są na stronach twórców lub serwisach, które zajmują się pośrednictwem sprzedaży różnego rodzaju płatnych dodatków i komponentów dla stron internetowych, zbudowanych na podstawie systemów CMS, systemów sklepowych czy różnego rodzaju dodatków dla deweloperów tworzących własne aplikacje internetowe. O tym przeczytasz poniżej w artykule.
Jaki szablon WordPress wybrać dla nowej strony WWW?
1. Zdefiniuj swoje potrzeby i wymagania odnośnie nowego szablonu WordPress
Jeżeli chcesz wybrać nowy szablon WordPress dla strony WWW, ustal najpierw czego potrzebujesz. Podczas projektowania nowej strony internetowej lub zmianie obecnej, najważniejsze są funkcjonalności, które będą dodatkowymi opcjami, możliwymi do wyboru, rozbudowującymi dotychczasowy szablon i wprowadzające różnorodne udogodnienia dla administratora i użytkowników.
Przede wszystkim, zanim zaczniesz wybierać nowy szablon strony WordPress, napisz czego potrzebujesz i zapisz sobie dokładnie, co dany szablon powinien posiadać, jakie oferować funkcje i w jaki sposób rozbudowywać dotychczasową stronę WWW. Jeżeli tego nie zrobisz, zainstalujesz dziesiątki zbędnych wtyczek, których nie użyjesz i stracisz niepotrzebnie czas, na przeszukiwanie repozytorium WordPress w poszukiwaniu czegoś.
Nie wiesz dokładnie czego, ale będziesz szukać z nadzieją, że pojawi się coś, co da Ci odpowiedź. Nie działaj w ten sposób! Planuj i decyduj konkretnie
2. Znajdź zaufanego dewelopera, który dodatkowo zaoferuje Ci wsparcie techniczne
To kolejny krok, jeśli nie potrafisz samemu zbudować strony WWW lub bloga. WordPress jest bardzo prosty w obsłudze i oferuje liczne funkcje, ale gdy nie masz czasu na zajmowanie się budowaniem strony internetowej oraz jej optymalizację, będziesz szukać specjalisty, który wykona dla Ciebie serwis internetowy i zaopiekuje się Twoją stroną WWW lub sklepem internetowym, oferując opiekę administracyjną.
Tutaj również będziesz musiał zdecydować, czy chcesz robić to sam, czy powierzyć swoją stronę WWW specjaliście, któremu będziesz musiał zaufać. Dlaczego? Ponieważ jako specjalista nie tylko zbuduje dla Ciebie stronę internetową, ale również będzie zawsze dostępny, aby naprawiać błędy i optymalizować oraz aktualizować stronę WordPress.
To niezbędne działania podczas użytkowania strony WWW zbudowaną pod WordPress’em, więc zdecyduj sam, czy jesteś w stanie zajmować się opieką i dbać o swoją witrynę samodzielnie.
3. Sprawdź jak elastyczny jest szablon WordPress, którego chcesz użyć
Standardowo szablony z repozytorium WordPress nie dają Ci możliwości rozbudowy w taki sposób, aby zbudować na nich skomplikowane lub bardziej rozbudowane witryny internetowe. Są to wersje demo, więc ich funkcjonalności są mocno ograniczone. Decydując się na wybór szablonu, musisz wiedzieć dokładnie, jakie funkcjonalności powinien posiadać i dlaczego właśnie ten szablon będzie dla Ciebie idealny.
Sprawdź, czy możesz zmieniać czcionkę, kolory i układ strony w dowolny sposób. Musisz poznać szablon i dowiedzieć się, jakie moduły oferuje i czy możesz dodawać charakterystyczne elementy stron, jak przyciski, sekcje tekstowe, nagłówki, slidery czy inne, tego typu elementy, niezbędne do stworzenia nowoczesnej strony internetowej. Jeżeli pragniesz stworzyć naprawdę ładną i funkcjonalną stronę WWW, zastanów się, czy szablon jest dobrze zoptymalizowany pod SEO, a jego funkcjonalności pozwalają na optymalizację i dodawanie treści w sposób przyjazny wyszukiwarkom.
Twój motyw powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na widżety, a ponadto powinien obsługiwać wyróżnione obrazy i oferować obsługę wielu języków. Wiele motywów ma na pokładzie wbudowany kreator stron, który pomoże Ci zbudować Twój indywidualny układ graficzny. Ale jest to coś, z czym należy być ostrożnym, ponieważ mogą one generować kod, który utrudnia optymalizację strony pod SEO.
4. Sprawdź jakie szablony postów i podstron obsługuje szablon WordPress
Może wyda Ci się dziwne to, co napisałem. Jednak jest to często dość ważny temat. Wiele motywów, szczególnie tych niestworzonych pod bloga, nie posiada możliwości edycji wyglądu postów i podstron. Nawet te płatne. Często jest tak, że developerzy produkują jakiś motyw, który ma ustalony wygląd i ustawienia postów czy podstron i nie można ich zmieniać ani edytować w żaden sposób. To często jest problematyczne i wychodzi dopiero po kupieniu i wdrożeniu danego szablonu.
Wtedy pojawia się problem i w wielu przypadkach kończy się to koniecznością dokupienia innego motywu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dobrym rozwiązaniem, jest sprawdzenie tematu, jeśli posiada wersję podstawową, czyli lite w repozytorium WordPress. Wtedy możesz zobaczyć, czy dany szablon w wersji Pro lub Premium oferuje tego typu funkcjonalności. Plusem takiego rozwiązania, jest możliwość przetestowania szablonu demo bezpłatnie.
Innym sposobem sprawdzenia szablonu WordPress, jest skorzystanie z podglądu szablonu i jego funkcjonalności na takich stronach, jak: ThemeForest, na której możesz przeczytać informacje na temat motywu, skontaktować się z jego twórcą i zapytać o funkcjonalności, które Cię interesują oraz obejrzeć szablon na żywo w podglądzie. To bardzo ułatwia jego zakup i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Interesującą stroną z szablonami do WordPress’a, jest również serwis Template Monster, oferujący bardzo ciekawe templatki, które można kupić pojedynczo lub subskrybować dożywotni dostęp do ponad 10 tysięcy produktów.
5. Sprawdź, czy oprócz szablonu, otrzymujesz PageBuilder z licencją
Obecnie wiele szablonów zbudowanych jest na podstawie dodatkowych wtyczek oraz tak zwanych site builder’ów. Często są one niezbędne do zbudowania strony na danym szablonie. To nic złego, ponieważ często sprawiają, że zbudowanie strony opiera się o tworzenie modułowe, czyli dodanie jakiegoś elementu na stronie, jak: obszar tekstowy, nagłówek, slider, przycisk wezwania do działania, a nawet takie moduły, jak gotowy formularz kontaktowy czy inne elementy. To bardzo ułatwia tworzenie strony internetowej.
Musisz jednak pamiętać, że nie wszyscy developerzy tworzą własne page builder’y tak, jak jest to obecne przy takich szablonach, jak DIVI czy Newspaper 10, które oferują gotowe rozwiązania i posiadają autorski, wewnętrzny page builder, dzięki któremu możemy stworzyć stronę internetową, nie przejmując się licencją, ponieważ otrzymujemy ją wraz z zakupieniem szablonu.
Inaczej jest, gdy deweloperzy korzystają z licencji takich builder-ów, jak: WPBakery czy Elementor. Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej i często kończy się tym, że po zakupie szablonu, otrzymujemy aktualną wersję tego builder-a, ale z następną aktualizacją, jesteśmy zmuszeni zakupić licencję, ponieważ nasza licencja początkowa dotyczyła tylko jednej wersji tej aplikacji. W efekcie płacąc za szablon 50 dolarów, możemy być zmuszeni dokupić licencję o równowartości 50-60 $ za page builder. Warto więc na samym początku dowiedzieć się, z jakimi licencjami mamy do czynienia.
Dlaczego o tym mówię? Ponieważ skontaktował się ze mną klient, który zakupił szablon, ponieważ uznał, że właśnie taki chce mieć podpięty dla swojej strony WordPress. Niestety, zamiast zapytać najpierw, czy polecam ten szablon, kupił go na własną rękę i wydał 60 $, ponieważ motyw bardzo mu się podobał. Nie dopytał jednak twórcy szablonu i nie sprawdził, czy szablon posiada dostępne aktualizacje page builder-a i był zmuszony wydać kolejne 60 $ na zakupienie licencji dla swojej domeny, aby zakupić licencję.
Oczywiście nie zawsze tak się dzieje. Coraz częściej twórcy motywów dla WordPress dba o to, aby ich szablony posiadały aktualne wersje PageBuildera lub tworzą moduły do wizualnego tworzenia stron WWW, jak wcześniej wspomniane DIVI. Z tym że DIVI to Motyw i PageBuilder w jednym, dzięki któremu można tworzyć szablony tzw. json. O tym napiszę w innym wpisie. Teraz tylko podstawowe informacje.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, będziesz wiedział co zrobić, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, jeśli nie jest to konieczne.
6. Uważaj na „grube” szablony WordPress, które mają więcej, niż powinny
Wiem, że istnieje wiele naprawdę pięknych motywów dla WordPress. Szczególnie tych płatnych, które zachwycają swoją grafiką i osoby zlecające mi stworzenie strony internetowej, często kierują się właśnie kryterium „damskiego oka”, czyli coś musi być dla nich piękne i z efektem WOW. Rozumiem to doskonale. Każdy pragnie się wyróżniać i posiadać stronę internetową, która zachwyci odwiedzających, a klientom powie na pierwszy rzut oka, że dana firma jest poważnym przedsiębiorstwem i oferuje usługi na wysokim poziomie.
To zrozumiałe. Dlaczego wspomniałem o grubych szablonach? To bardzo proste. Twórcy motywów podobnie, jak producenci smartfonów, często prześcigają się w „pakowaniu” w swoje produkty wszystkiego, co najlepsze, aby zachęcić klientów do wydawania większej ilości pieniędzy. Przecież ktoś musi kupować produkty premium i ekskluzywne samochody, prawda?
Niestety nie zawsze jest to dobre, jeżeli mówimy o szablonach WordPress. Dlaczego? Im więcej efektu WOW i „bajerów”, tym szablon może być wolniejszy, posiadać zbyt dużą ilość skryptów, a co gorsze, może być uzależniony od instalacji zbyt wielu pobocznych wtyczek, które często są z nim dostarczane przez twórcę danego szablonu.
Dlatego kieruj się zasadą: „Wybieraj szablon, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz, a nie wszystko, co jest dostępne!”
A więc jaki szablon najlepiej wybrać? Tak naprawdę nie ma złotego środka i każdy z szablonów może okazać się dla Ciebie idealnym. Z doświadczenia jednak wiem, że najlepsze szablony to te, które są przejrzyste, w miarę proste i nieprzekombinowane. Templatka powinna być skrojona pod użytkowników i spełniać podstawowe zasady UX, dzięki którym poruszanie się po Twojej stronie WWW lub sklepie internetowym, nie będzie męczące ani zbytnio skomplikowane.
W innym wypadku stracisz odwiedzających i tym samym również klientów. Dlaczego? Ponieważ poirytowani, że nie mogą znaleźć konkretnych produktów lub usług, wyjdą z Twojego sklepu zamykając drzwi z hukiem i pójdą do konkurencji.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT WORDPRESS?
Chcesz stworzyć stronę internetową, która będzie zoptymalizowana i przygotowana pod pozycjonowanie? Chcesz mieć stronę internetową, ogarniętą w taki sposób, aby działała szybko, sprawnie i bez zakłóceń? To proste! Zrób to sam albo…
Chcesz wyrazić swoje zdanie na ten temat? Dołącz do dyskusji!